top of page

SİSTEME AİT BİLGİLER

Kayar Kalıp
Kayar Kalıp
 Kayar kalıp uygulamaları
Kayar Kalıbın Avantajları ;

 

​. Üretilen tesis yüksek hızla yükselmekte (gerçeklestirilme sürati artmaktadır) ve sonuç olarak , proje önemli ölçüde zamandan kazanım sağlanılarak süratle tamamlanmaktadır.

. İnşaat işlemleri sırasında bina için Asansör odası veya kovası süratle tamamlanmakta , asansörlerin su ve elektirik beslemesi hemen tesis edilerek zamandan kazanılmaktadır.

. Kalıp hidrolik krikolar ile kaldırıldığindan asgari olarak vinç kullanılmaktadır.

. Kayar kalıp sisteminde kendi platformları olduğundan uygulamada optimum miktarda  iskele ve çalişma platformu kullanılmaktadır. Depolanacak gereksiz malzeme olmadığından şantiyede temizlik ve düzenin tesisine katkı sağlamaktadır.

. Proje çizimlerindeki tüm duvar , perde bölümlerinde yeknesaklık sağlanmaktadır , kayar kalıp ile diğer kalıp sistemlerinde elde edilen düzgün duvar yuzeyi elde edilmektedir.

. Çalişma isleminin yoğunluğuna bağlı olarak işçilik maliyeti düşmektedir.

 

 

Kayar Kalıba ait Teknik Bilgiler ;

  

  Kayar kalıp sistemleri , kalıpların sürekli hidrolik ekipman ile yükseltildiği bir sistemdir. Bu şekilde Betonun sertleşmesi durumuna bağlı olarak saat te 150-300 mm yükselik ile dökülerek Beton çok kısa sürede kendisini destekler duruma gelmektedir.

  Sistem calişan karkasa bağlı çelik çerçeveleri (Mahmuz) , kafes kirişleri ve bağlama araçları olan , özel yükseklikte imal edilmiş çelik panolar ile kullanılmaktadır.Karkas sisteme stabilite sağlamaktadır . Beton dökümü , duvar yuzeyindeki kapı ve pencereler gibi gömülü parçalar ile donatıların yapılmasında çalişan platform için en uygun ve en sağlıklı ahşap veya metal platformlar kullanılmaktadır.

​ 

Sistemin Çalışması ;

 

Her bir çerçevenin en üst noktasına bir kriko yerleştirilmiştir. Yükselme işlemini yapan yüksek gergili çelik kriko rodu krikonun içinden geçerek , perde içine gömülmüştür. Kriko devir ile çalışan bir silindir rodu tutan üst ve alt kelepçelerden oluşmaktadır.

 Prensip olarak , çerceve kaldırılırken kriko ve alt çeneler çalışmaktadır. Basinç azaldıgında üst kelepçe rodu tutmakta ve alt kelepçe serbest bırakıldığında yay hareketi ortaya çikmaktadır.

 Yüksek kapasiteli krikolar genellikle büyük çaplı , sertliği yüksek çelik dolu rodlar ile kullanılmaktadır.

 Kayar kalıpta betonlama sürekli olarak , bir gün 24 saat boyunca veya aralıklarla sürdürülmektedir ve daha kesin belirtmek gerekirse beton önceden belirlenen yüksekliğe bir gun içinde ulaşabilmektedir.

 Dikey donatı çerçevelerin tepesine kurulan klavuzlar sayesinde doğru pozisyonda tutulmaktadır. Yatay donatı çerçevelerin tepesine kurulan klavuzlar sayesinde doğru pozisyonda tutulmaktadır .

Kayar Kalıp
Kayar Kalıp
bottom of page