top of page

ENDÜSTRİYEL BACA KALIPLARI

Endüstriyel Baca ve Silo Kayar Kalıpları
Endüstriyel Baca ve Silo Kayar Kalıpları
Baca Kayar Kalıp Sistemleri;

 

​   Endüstriyel Baca İmalatlarında Baca çapı ve perde kalınlıkları yükseklik ile birlkte değişmektedir. Ayarlanabilir Baca Kayar Kalıp sistemi ile birlikte kalıp yükeselirken tüm bu daralma ve çap değişiklikleri kolayca yapılmaktadır. Yatayda çap değişimi gene hidrolik bir jack ile yapılmakta ve perde kalınlıkları özel vidalar ile ayarlanmaktadır. Bu işlemler sonderece senkronize yapılmalıdır.

  Gerekli pas payları ve ihtiyaç duyulan demirci iskelesi ve şablonlar kalıp üstüne montajlıdır.

   Kalıbın üstünde bir dağıtıcı platform bulunmaktadır ve bu platform sayesinde beton dağıtımı işleri yapılır. Örümcek platform olarak tarif edilen bu platforma ayrıca bir yer vinci sitemi montajlıdır. Genellikle yüksek baca imalatlarında kule vinç yeterli olmayacaktır.

    Yerden alınan beton kovası Örümcek vincin üzerindeki yer vinci ile kalıba ulaştırılır.

 

 

Kayar Kalıp Tırmanma Jack i
Endüstriyel Baca ve Silo Kayar Kalıpları
Standart Silo kalıpları  ;

  

  Silindirik veya prizmatik olarak kesitleri yükseklik ile değişmeyen yapılarda Standart Kayar kalıp sistemi kullanılır . Bu sistemde düşey hareket ile birlikte yatay gabari ayarlaması mümkün değidir.

   Bu kalıp sistemi ile birlikte yapıya ait Çelik platformlar ve diğer yapılar yukarı çelik mahmuz atkılar tarafından

 taşınır .

     Yatay sürekli perdeler ve kolonlar kayar kalıp ile güvenle teşkil edilmektedir.

         Perde imalatlarında oluşan kesit daralma-ları kullanılacak özel ahşap veya metal keson elemanları ile düşey hareket sırasında uygulamanın durmadan devam etmesini saglayacaktır . Bunun için imalatın başında bu kesonların ön görülüp yerleştirilmesi gerekmektedir.

​ 

bottom of page